پایان کار ویندوز ۷ و نکاتی که باید بدانیم

مایکروسافت ویندوز ۷ را در تاریخ اکتبر ۲۰۰۹ منتشر کرد. اما حالا تصمیم با پایان کار آن گرفته است. نگران نباشید ویندوز ۷ شما همچنان کار میکند اما مایکروسافت از تاریخ ۱۴ ام ژانویه ۲۰۲۰ دیگر آپدیت امنیتی برای آن منشتر نخواهد کرد.

آیا همچنان می شود از ویندوز ۷ استفاده کرد؟

ویندوز ۷ همچنان مثل قبل به کار خود ادامه می دهد درست مانند ویندوز xp. اگر شما رایانه ای دارید که با ویندوز ۷ یا xp کار می کند میتوانید همچنان از آن استفاده کنید.

هر چند که پیشنهاد ما این است که دیگر از ویندوز ۷ استفاده نکنید. اما اگر همچنان مایل به ادامه کار با ویندوز قدیمی خود هستید حتما  برنامه های امنیتی از قبیل آنتی ویروس ها را روی سیستم خودنصب کنید.

پس, چه چیز هایی تغییر کرده است؟

پایان کار ویندوز ۷

مهم ترین تغییر که بار ها تا اینجای مقاله از نام بردیم توقف آپدیت امنیتی ویندوز ۷ توسط مایکروسافت است.

ویندوز xp, ویستا, سون, ۸ و ۱۰ همگی بر اساس یک معماری طراحی شده اند. به همین دلیل اغلب حفره های امنیتی پیدا شده , بر روی تمام نسخه های ویندوز وجود دارند. از این جمله می توان نتیجه گرفت که هکر ها با حفره ی امنیتی که در ویندوز ۱۰ پیدا کرده اند می توانند به سادگی به ویندوز ۷ شما نفوذ کنند.

همراه با پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار پشتیبانی خود را از آن قطع کردند. که این مسئله ی خوشایندی نیست زیرا نسخه ی آخر اغلب نرم افزار ها با گذشت زمان پر از حفره های امنیتی می شوند که این حفره ها فقط با آپدیت از سوی توسعه دهندگان رفع می شوند که متاسفانه خبری از آن نیست. اما خوشبختامه گوگل اعلام کرده پشتیانی خود از کروم بر روی ویندوز ۷ را تا ۱۵ ام جولای ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد دم گوگل گرم 🙂

آیا راهی برای دریافت آپدیت های امنیتی وجود دارد؟

پایان کار ویندوز ۷

مایکروسافت به طور کامل پشتیبانی خود از را از ویندوز ۷ قطع نکرده. و آپدیت هایی برای مشاغل و ادارات رسمی رائه میکند, پس اگر شما یک کابر خانگی باشید این آپدیت ها را دریافت نمی کنید.

*اما این آپدیت ها مستلزم پرداخت هرینه های روزانه می باشد.  

آیا واقعا ادامه کار با ویندوز ۷ خطرناک است؟

خب الان که در حال نوشتن این مقاله هستم یعنی ۱۵ ام ژانویه ۲۰۲۰ نمی توان این حرف را زد که ادامه کار با ویندوز ۷ خطرناک است اما با گذشت زمان و حفره های امنیتی جدید پیدا خواهند شد که کار هکر ها را برای نفوذ به سیستم شما راحت خواهد کرد.

همچنین با توقف انتشار آپدیت برای مرورگر ها شما با یک کلیک اشتباه در یک وبسایت در دام هکر ها خواهید افتاد.

آیا با وجود پایان کار ویندوز ۷ نرم افزار ها هنوز بر روی آن کار می کنند؟

اغلب نرم افزار ها همچنان بر روی ویندوز ۷ اجرا می شوند اما باید انتظار داشت که در آینده ای نزدی از کار خواهند افتاد.

برای مثال برنامه استیم از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۱۹ بر روی ویندوز xp و ویستا اجرا نشد. پیشبینی می شود این اتقاق برای ویندوز ۷ هم رخ دهد.

بعضی از برنامه نیز از قبل پشتیانی خود از ویندوز ۷ را قطع کرده اند. برنامه آفیس ۲۰۱۹ فقط از ویندوز ۱۰ پشتیبانی می کند و بر روی ویندوز ۷ و ۸ اجرا نمی شود.

من هنوز از ویندوز ۷ استفاده می کنم, چه کاری باید انجام دهم؟

پایان کار ویندوز ۷

شما می توانید سیستم خود را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ آپدیت کنید. اما اگر از خرید سیستم شما بیش از ۷ سال می گذرد پشینهاد ما خرید سیستم جدید یا ارتقا آن می باشد. و این نکته را به یاد داشته باشید که حتما از ssd در سیستم جدیدتان استفاده کنید.

اگر از کار ویندوز خسته شده اید یا از ویندوز ۱۰ خوشتان نمی آید ما به شما کروم بوک یا سیستم عامل اختصاصی اپل موسوم به مک را پشنهاد  می کنیم.

به عنوان کلام آخر: ویندوز ۷ همچنان کار می کند اما شما باید خودتان را بروز کنید